Wrocław: Solpol nie będzie zabytkiem. Lata starań aktywistów bez efektuźródło: fotopolska.eu - esski

Wrocław: Solpol nie będzie zabytkiem. Lata starań aktywistów bez efektu

Mariusz Bartodziej
Mariusz Bartodziej
REKLAMA
Solpol to symbol lat 90. we Wrocławiu – przekonuje TUMW zabiegający o wpisanie go do rejestru zabytków. Nie pomogło jednak odwołanie do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wojewódzki konserwator zabytków nie zmienił zdania po zapoznaniu się z nowymi dowodami.
Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków, Barbara Nowak-Obelinda, wydał 18 maja decyzję o niewpisaniu do rejestru zabytków domu handlowego Solpol przy ulicy Świdnickiej 21/23.
Solpol jest jednym z lokalnych przejawów postmodernizmu, ale nie pierwszym we Wrocławiu – uzasadnia decyzję Barbara Nowak-Obelinda. – Nie reprezentuje wartości wybitnych dla okresu, w którym powstał, dlatego też nie można mu przypisać wartości prekursorskiej. Nie jest również dziełem ikonicznym ani obiektem przełomowym w architekturze i sztuce budowlanej.
W związku z tym stwierdziła, że brakuje przesłanek do uznania, iż zachowanie budynku leży w interesie społecznym, a więc i do wpisania go do rejestru zabytków.
Reprezentuje formę wtórną i typową dla architektury domów handlowych. Również jego wartości historycznej nie można powiązać ani z ważnym wydarzeniem historycznym, ani z działalnością historycznie ważnej postaci lub społeczności – argumentuje wojewódzki konserwator zabytków.
Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia skomentowało tę decyzję na swoim profilu Facebookowym: – Wiemy, że "wielu" z was nie może się już doczekać dnia w którym Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków wpisze dom handlowy Solpol do rejestru zabytków. Niestety, mamy złą wiadomość – nie zdarzy się to prędko.
FB

Plan wyburzenia i reakcja aktywistów

REKLAMA
Solpol (wg projektu zespołu Wojciecha Jarząbka) został oddany do użytku w 1993 roku. Dwadzieścia lat później Zygmunt Solorz-Żak, właściciel, poinformował, że pracują nad nowym projektem. Zapowiadał, że jeszcze w tym samym roku wyburzy dom handlowy, a następnie zbuduje nowy budynek. Miał być większy dzięki wykorzystaniu sąsiedniej, pustej działki.
TUMW, jako stowarzyszenie zajmujące się m.in. ochroną dziedzictwa kulturowego, złożyło w styczniu 2015 roku wniosek do wojewódzkiego konserwatora zabytków w sprawie wpisu Solpolu do rejestru zabytków, by zapewnić mu ochronę. Aktywiści otrzymali jednak odmowę. Z tego powodu zebrali dodatkowe ekspertyzy i odwołali się w lutym dwa lata temu do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W grudniu tego samego roku uchylił decyzję wojewódzkiego konserwatora zabytków i nakazał ponowne rozpatrzenie sprawy. Barbara Nowak-Obelinda pozostała na swoim stanowisku.
fotopolska.eu - Columba livia
fotopolska.eu - Columba livia
Symbol Wrocławia?
Solpol to symbol lat 90. we Wrocławiu – stwierdza TUMW. – Gdy przypatrzeć się [mu] z naukowego punktu widzenia, wyłania się obraz obiektu zasługującego nie tylko na uwagę, ale również – przez swoją ponadprzeciętność – na zachowanie dla potomnych jako zabytku chronionego prawem.
Aktywiści dodają, że wiek budynku, "tylko" prawie 30 lat, nie może uniemożliwić wpisanie go do rejestru zabytków.
Tym bardziej, że opisywany dom towarowy zbudowano już w minionej, z perspektywy czasów obecnych, epoce – zwraca uwagę TUMW. – Za  zabytek uznany być może bowiem  każdy obiekt, niezależnie od daty powstania, które spełnia odpowiednie kryteria artystyczne, historyczne lub naukowe. W naszym mniemaniu Solpol jest bez wątpliwości takim obiektem.
fotopolska.eu - esski
fotopolska.eu - esski

Komentarze (6)

Napisz komentarz
Antyprawak(gość)
Taki szajs zabytkiem lol
Solorz(gość)
Sprawa działek dookoła nabiera rumieńców.
Wello(gość)
Solpol wpisany do rejestru zabytków???? Nie wiem co palicie, ale to straszliwie szkodzi...
Raff(gość)
Rozebrać szkarade jak najszybciej
Pablo(gość)
Solpol jak Solpol, ale dlaczego elewator przy Rychtalskiej musiał zostać i teraz straszy?
Wro(gość)
I w sumie bardzo dobrze,  mieszkam od urodzenia we Wrocławiu i sam uważam że Solpol niema żadnej wartości. Potworek, który powinien zostać zastąpiony czymś lepszym, najlepiej by budynek pasujący do okolicznych zabudowań. Czas pokaże. :)
REKLAMA