Wrocław: Ogłoszono przetarg na remont ulicy Komandorskiej. Zostanie na niej kostka brukowa źródło: ZDiUM Wrocław

Wrocław: Ogłoszono przetarg na remont ulicy Komandorskiej. Zostanie na niej kostka brukowa

REKLAMA
Kolejna ulica w centrum Wrocławia doczeka się remontu. Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta ogłosił właśnie przetarg na remont chodników i jezdni w ciągu ulicy Komandorskiej, na odcinku od Swobodnej do Wielkiej.
REKLAMA
Termin składania ofert został wyznaczony na 7 lipca, planuje się, że prace mogłyby się rozpocząć jeszcze w sierpniu.

W przypadku chodników czas trwania robót drogowych oszacowano na 2 miesiące – informuje Ewa Mazur z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta. – Odcinki chodników wytypowane do remontu to strona zachodnia  od ul. Swobodnej do ul. Zaolziańskiej i od ul. Radosnej do ul. Wielkiej; strona wschodnia – od ul. Swobodnej do ul. Studziennej. Spękana i nierówna nawierzchnia asfaltowa zostanie rozebrana i zastąpiona nową warstwą betonu asfaltowego i kostki betonowej. W obrębie przejść dla pieszych pojawią się obniżenia i płytki typu stop. Powierzchnia objęta remontem przekracza 3 600 mkw. – mówi Ewa Mazur.



Remont kamiennej jezdni

Remont jezdni ul. Komandorskiej obejmie cząstkowe naprawy nawierzchni granitowej o powierzchni ok. 2000 mkw., wymianę nawierzchni bitumicznej zatok postojowych o powierzchni 500 mkw., wykonanie nawierzchni peronu przystankowego o powierzchni 60 mkw. wraz z fragmentem chodnika do przejścia dla pieszych w rejonie skrzyżowania z ul. Sanocką.

W przypadku jezdni zachowana zostanie granitowa poniemiecka kostka, odkształcenia i zapadnięcia zostaną wyrównane po wykonaniu rozbiórek i przebruków.

Usunięte zostaną asfaltowe wykruszone łaty potęgujące wrażenie nierówności i dyskomfort użytkowania. Czas trwania prac drogowych w obrębie jezdni, zatok i peronu wyniesie 3 miesiące.





Wiele wrocławskich ulic zachowało jeszcze poniemiecką nawierzchnię z kostki granitowej, która charakteryzuje się wyjątkową trwałością i odpornością na działanie wilgoci i niskich temperatur w okresie zimowym, będących przyczyną powstawania tzw. pozimowych ubytków na drogach o nawierzchni bitumicznej – wyjaśnia Ewa Mazur. – Decyzja o zachowaniu nawierzchni granitowej ma zatem swoje uzasadnienie, szczególnie w przypadku dróg, na których kostka nie uległa degradacji wskutek nadmiernego eksploatowania przez ruch ciężkich pojazdów, i które posiadają status dróg osiedlowych z utrzymanym ruchem o charakterze lokalnym. Na takich ulicach nawierzchnia granitowa – po wykonaniu częściowych napraw eliminujących zapadnięcia i nierówności – może nadal pełnić swoją funkcję przez wiele kolejnych lat.

Źródło: ZDiUM Wrocław

Komentarze (2)

Napisz komentarz
Archanioł(gość)
@
Gest
(gość)
o masz  co to za remont,  kostke brukową będą wyrównywać ,  zedrą i od nowa kostke położą? zabawa w kostkowanie , to  lepiej i szybciej  asfalt położyć po tym przynajmniej normalnie i ciszej  się jeżdzi
Niestety, chamy się dorwały we Wrocku do władzy, co to nigdy bruku nie widziały. Nadmieniam, że aby taka kostka stała się równa jak stół, to potrzeba nie tylko fachowców których już tak naprawdę nie ma, ale jeszcze lat, aby ją pojazdy wyślizgały. Tymczasem hałas i wibracje niszczące budynki zrobią swoje. Czekam, kiedy ktoś pozbędzie sie tych bezmózgów zwanych konserwatorami zabytków.
Gest(gość)
o masz  co to za remont,  kostke brukową będą wyrównywać ,  zedrą i od nowa kostke położą? zabawa w kostkowanie , to  lepiej i szybciej  asfalt położyć po tym przynajmniej normalnie i ciszej  się jeżdzi
REKLAMA