Warszawa: SGGW podpisała umowę na budowę Innowacyjnego Centrum Nauk Żywieniowych źródło: Materiały inwestora

Warszawa: SGGW podpisała umowę na budowę Innowacyjnego Centrum Nauk Żywieniowych

WIZUALIZACJA
REKLAMA
25 czerwca Rektor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego prof. dr hab. Michał Zasada podpisał umowę z firmą Skanska dotyczącą budowy Innowacyjnego Centrum Nauk Żywieniowych. Pracownicy ICNŻ będą prowadzić szeroko zakrojone badania nad żywieniem i jego wpływem na zdrowie, a także edukować społeczeństwo w zakresie zdrowego odżywiania.
Skanska S.A. rozpocznie prace na początku lipca 2021 r. i w trakcie 18 miesięcy wybuduje obiekt laboratoryjno-dydaktyczny wraz z zapleczem technicznym i infrastrukturą towarzyszącą. Budynek, wykonany wg projektu warszawskiego biura projektowego Best Building Consultans Sp. z o.o. Sp. k., charakteryzuje się nowoczesną bryłą, która doskonale wpisze się w otoczenie kampusu SGGW.
Materiały inwestora
Materiały inwestora
Innowacyjne Centrum Nauk Żywieniowych to projekt Wydziału Żywienia Człowieka SGGW. Będzie składać się z dwóch części połączonych łącznikiem, podziemnym i nadziemnym, i posiadać będzie łącznie 5 kondygnacji, w tym 1 podziemną i 4 nadziemne. W budynku zlokalizowanych będzie m.in.: 15 sal dydaktycznych, 11 laboratoriów z 10 pracowniami i 2 halami oraz sala konferencyjna z zapleczem.
Na poszczególnych kondygnacjach, od strony południowej do północnej, znajdzie się 5 tarasów, które wyeksponują walory roślinności na stropodachach. Obiekt będzie wyposażony w ekologiczne i energooszczędne panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne pozyskujące energię na potrzeby budynku. Po zakończeniu prac, w grudniu 2022 r. Centrum zostanie wyposażone w unikatową aparaturę laboratoryjną
REKLAMA
ICNŻ jako wiodąca instytucja naukowo-dydaktyczno-wdrożeniowa będzie realizowało ideę holistycznego podejścia do nauk o żywieniu człowieka. Oprócz rozwoju badań, których wyniki znajdą zastosowanie w rozwiązywaniu problemów żywieniowo-zdrowotnych polskiego społeczeństwa, Centrum będzie również wszechstronnie kształciło profesjonalistów z zakresu żywienia człowieka, dietetyki, ochrony zdrowia, projektowania żywności spełniającej najwyższe standardy jakości i bezpieczeństwa. Pozwoli to wykorzystać system szkolnictwa wyższego do istotnego zwiększenia kwalifikacji zawodowych specjalistów w strategicznych z punktu widzenia kraju kierunkach. Kluczowym zadaniem ośrodka będzie poprawa sytuacji zdrowotnej różnych grup populacyjnych Polaków poprzez zmniejszenie skali chorób powstających w konsekwencji nieprawidłowego sposobu żywienia.
– Projekt, który wspólnie realizujemy, jest niezwykle ważny ze względów społecznych i naukowych. Jesteśmy dumni, że udało nam się wspólnie uzgodnić harmonogram prac inwestycyjnych i doprowadzić do podpisania w dniu dzisiejszym umowy – powiedziała podczas spotkania dyrektor Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka prof. Krystyna Gutkowska.
Wartość inwestycji wynosi blisko 80 mln zł, z czego 40 mln zł stanowi dofinansowanie z budżetu Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Podstawowe parametry Innowacyjnego Centrum Nauk Żywieniowych SGGW:
  • Kubatura: 65 150 m3
  • Powierzchnia całkowita: 13 137 mkw.
  • Powierzchnia użytkowa: 10 767 mkw.
  • Powierzchnia zabudowy: 4 385 mkw.
Źródło: SGGW

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA