Umowy deweloperów coraz lepiej dostosowane do przepisów prawa

Umowy deweloperów coraz lepiej dostosowane do przepisów prawa

Polska
Kajtman
Kajtman
REKLAMA

Umowy stosowane przy sprzedaży mieszkań na rynku pierwotnym są przedmiotem stałej kontroli Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W przeszłości wielokrotnie zdarzało się, że przedsiębiorcy wykorzystywali swoją silną pozycję w konfrontacji z klientem, którego interesy nie były właściwie zabezpieczone przepisami polskiego prawa. Z roku na rok sytuacja normuje się a liczba interwencji UOKiK systematycznie spada.


Kontrolą UOKiK objęte są przedsiębiorstwa – deweloperzy, spółdzielnie mieszkaniowe i towarzystwa budownictwa społecznego – oferujące lokale mieszkalne na sprzedaż. Nadużycia prawne przedsiębiorstw polegają z reguły na stosowaniu w umowach sprzedaży mieszkań i domów tzw. klauzul niedozwolonych. Jak podaje urząd, w 2012 r. klauzule, do których zgłoszono najwięcej zastrzeżeń, miały na celu pozbawienie konsumenta należnego mu prawa odstąpienia od umowy w sytuacji gdy zmianie ulegną istotne warunki umowy tj. np. cena, powierzchnia czy rozkład mieszkania. Zakwestionowano także zapisy umowne zwalniające sprzedającego z odpowiedzialności za oddanie lokalu mieszkalnego w terminie. UOKiK nałożył również kary za stosowanie postanowień utrudniających konsumentowi odstąpienie od umowy.


Choć nadal wiele przedsiębiorstw oferujących lokale mieszkalne stosuje w swoich umowach tzw. klauzule niedozwolone, dostosowanie tych umów jest z roku na rok coraz lepsze. Świadczy o tym zestawienie podsumowujące działania UOKiK w ostatnich trzech latach.

 

REKLAMA

Liczba interwencji Urzędu w związku z branżą deweloperską spadła z 44 w 2010 r. do 22 w roku ubiegłym. W tym samym czasie z 23 do 13 spadła liczba nałożonych przez UOKiK. Same przewinienia deweloperów zdają się mieć mniejszy ciężar gatunkowy, na co wskazuje zdecydowany spadek łącznej wysokości nałożonych kar. O ile w 2010 r. przedsiębiorstwa trudniące się sprzedażą mieszkań zostały ukarane na łączną kwotę sięgającą 2,5 mln, o tyle w 2012 r. suma kar wynosiła 681 tysięcy złotych. 

 

 

Emmerson S.A.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA