Na terenie dawnego Basenu Olimpijskiego we Wrocławiu powstanie Start Park źródło: Materiały inwestora

Na terenie dawnego Basenu Olimpijskiego we Wrocławiu powstanie Start Park

FILMY + WIZUALIZACJE + ZDJĘCIA
Orzech
Orzech
REKLAMA
Wiemy już nie tylko jak ma wyglądać nowy dom studencki, który zostanie wybudowany w miejscu odkrytego, przedwojennego Basenu Olimpijskiego na terenie kompleksu Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu przy al. Ignacego Jana Paderewskiego. ale znamy też więcej szczegółów tej inwestycji oraz nazwę.
Firma Dolnośląskie Inwestycje S.A. z Wrocławia zdecydowała, że obiekt, który ma powstać w tym miejscu będzie nosił nazwę Start Park. Powierzchnia całkowita planowanego do realizacji budynku wynosi około 22 000 mkw. W obiekcie wybudowanych zostanie 375 lokali zamieszkania zbiorowego oraz 12 lokali usługowych, 55 miejsc postojowych w garażu podziemnym, 80 komórek lokatorskich, dwie rowerownie, pralnia samoobsługowa, recepcja obiektu, ogólnodostępna powierzchnia do nauki i wypoczynku tak zwany "chillout", oraz rozbudowane zaplecze techniczne.
Inwestor zaprezentował również film promocyjny dotyczący Start Parku:
Dolnośląskie Inwestycje S.A.
Dolnośląskie Inwestycje S.A.
Inwestycja budzi kontrowersje wśród grupy osób. Pod petycją sprzeciwiającą się budowie domu studenckiego w miejscu dawnych basenów na terenie kompleksu Stadionu Olimpijskiego podpisało się już ponad 4200 osób. W najbliższy czwartek, 27 maja o godzinie 12 petycja ma zostać oficjalnie przekazana prezydentowi Wrocławia Jackowi Sutrykowi oraz radnym miejskim.
– Petycja, pod którą podpisało się już ponad 4200 osób, to apel do władz Wrocławia o podjęcie niezwłocznych działań na rzecz zatrzymania niszczenia zabytkowego kompleksu Terenów Olimpijskich, które objęte są ochroną konserwatorską i które stanowią bardzo cenny teren dla wszystkich wrocławian i wrocławianek – wyjaśniają autorzy petycji.
REKLAMA
Przedstawiciele Grupy Inicjatywnej Stadion Olimpijski, którzy są autorami petycji przypominają, że nie jest to pierwszy protest w obronie tego terenu na Wielkiej Wyspie.
Podkreślają również, że sprzeciw wobec realizacji w miejscu dawnego kompleksu Basenu Olimpijskiego nowej inwestycji wyrażają również m.in. Stowarzyszenie Architektów Polskich, eksperci, którzy są związani z Wojewódzką Radą Ochrony Zabytków, kadra naukowa Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, liczni architekci, urbaniści, historycy sztuki, artyści, aktywiści miejscy, przyrodnicy, a także np. wielu kibiców Sparty Wrocław.
– Osoby, które działają aktywnie w obronie Stadionu nie są motywowane politycznie, choć uważamy, że to (uprzedni) politycy stworzyli problem i to (obecni) politycy powinni go rozwiązać. Władze Wrocławia mają możliwości i narzędzia do działania. Dlatego apelujemy do Pana Prezydenta oraz Radnych Miejskich o niezwłoczne wszczęcie procedury unieważnienia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Stadionu oraz doprowadzenie wszelkimi możliwymi środkami do natychmiastowego wstrzymania budowy apartamentowca na terenie zabytkowego zespołu basenów olimpijskich – podkreślają autorzy petycji.
Przypomnijmy, Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu sprzedała w 2015 roku firmie Dolnośląskie Inwestycje S.A. odkryte baseny położone przy al. Ignacego Jana Paderewskiego na wrocławskim Zalesiu. Za teren o powierzchni 11 268 mkw. nowy właściciel zapłacił uczelni 3 mln 110 tys. zł (zwolnione z podatku VAT). Po zgodzie ministra skarbu i nieskorzystaniu przez prezydenta miasta Wrocławia z prawa pierwokupu, 28 stycznia 2015 roku doszło do podpisania ostatecznego aktu notarialnego.


Inwestycja na tej działce nie mogła ruszyć przez kilka ostatnich lat. Dopiero w połowie marca bieżącego roku magistrat wydał spółce Dolnośląskie Inwestycje pozwolenie na realizację tego przedsięwzięcia, chociaż przypomnijmy, że kilka lat temu Miejski Konserwator Zabytków był przeciwny planowanej w tym miejscu inwestycji. 

2020 roku inwestor przedstawił nowy, zmieniony projekt, który jest zgodny z funkcją dopuszczoną w planie miejscowym a sam budynek będzie obniżony o ponad metr w stosunku do wcześniejszego, pierwotnego projektu.

Firma Dolnośląskie Inwestycje S.A. zrealizuje na zakupionej nieruchomości dom studencki wraz z lokalami usługowymi w poziomie przyziemia oraz garażem podziemnym. Budynek będzie posiadał trzy kondygnacje naziemne oraz jedną podziemną, w której przewidziano m.in. rowerownie, powierzchnie przynależne do lokali usługowych na parterze oraz garaż.








W obiekcie planowane jest również uruchomienie odnowy biologicznej, usług fizykoterapii, fitnessu i tym podobnych usług. Zaplanowano także są dwa lokale gastronomiczne. Inwestor przewidział też w budynku ogólnodostępne strefy do nauki, pracy oraz integracji zamieszkujących go studentów. Obiekt według założeń inwestora ma mieć charakter otwarty i być dostępny nie tylko dla stałych mieszkańców domu studenckiego, ale także dla wszystkich innych mieszkańców Wrocławia i innych osób. Zlokalizowane na parterze lokale usługowe według planów zostaną przeznaczone do wypełniania funkcji uzupełniających infrastrukturę sportową zlokalizowaną na terenie AWF-u.












Projekt nowego domu studenckiego objęty jest już prawomocnym i ostatecznym pozwoleniem na budowę, pozytywną decyzją Miejskiego Konserwatora Zabytków, a także jest zgodny z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tej nieruchomości.

Budowa ma się rozpocząć w III kwartale 2021 roku i potrwać 3 lata.








Komentarze (4)

Napisz komentarz
bob(gość)
@
Anna
(gość)
Najważniejsze pytanie jest takie, kto pozwolił na terenach Olimpijskich budować apartamenty? Jakim prawem AWF sprzedał tereny, które otrzymał od miasta i jako Uczelnia Państwowa miał być gwarantem ich integralności i zachowania sportowego przeznaczenia dla wszystkich mieszkańców. Zgadzam się, że inwestorowi należy się odszkodowanie. I to odszkodowanie powinien zapłacić Rektor AWF albo może były prezydent miasta Pan Dutkiewicz, albo inne osoby, które zawiniły.
Miasto w mpzp dopuściło taką możliwość a AWF nawet się nie krył z tym że sprzedali tą nieruchomość bo mieli problemy finansowe... czym innym jest sens budowy we Wrocławiu basenów odkrytych
Renek(gość)
Szczególnie śmieszy mnie "sportowy charakter" mini apartamentów :)
Anna(gość)
Najważniejsze pytanie jest takie, kto pozwolił na terenach Olimpijskich budować apartamenty? Jakim prawem AWF sprzedał tereny, które otrzymał od miasta i jako Uczelnia Państwowa miał być gwarantem ich integralności i zachowania sportowego przeznaczenia dla wszystkich mieszkańców. Zgadzam się, że inwestorowi należy się odszkodowanie. I to odszkodowanie powinien zapłacić Rektor AWF albo może były prezydent miasta Pan Dutkiewicz, albo inne osoby, które zawiniły.
bob(gość)
pytanko do przedstawicieli GISO; kto miałby odbudować, obsługiwać i utrzymywać basen odkryty czynny 3 miesiące w roku? i kto miałby teraz zapłacić odszkodowanie inwestorowi który poniósł już wielomilionowe koszty?
REKLAMA