Jawor: Wkrótce ruszy produkcja w fabryce baterii elektrycznych Mercedes-Benz

Jawor: Wkrótce ruszy produkcja w fabryce baterii elektrycznych Mercedes-Benz

REKLAMA
Dobiega końca budowa fabryki baterii elektrycznych Mercedes-Benz w Jaworze. W maju inwestor uzyskał zgody na użytkowanie hali produkcyjnej. Aktualnie trwa w niej montaż drugiej linii produkcyjnej. Uruchomienie pierwszej linii baterii do pojazdów hybrydowych planowane jest po wakacjach. Otwarcie pozostałych linii produkcyjnych w jaworskiej fabryce planowane jest na pierwszy kwartał 2021 roku.
Docelowo polska fabryka będzie produkowała również baterie do w pełni elektrycznych samochodów osobowych z gamy EQ (Electric Intelligence). Wartość całej inwestycji ma sięgnąć 100 mln euro, a dzięki niej ma powstać minimum 300 miejsc pracy.
fot.
fot.

Mercedes-Benz stawia na ekologię

Podczas montażu baterii, będą wykorzystywane najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne i podobnie jak fabryka silników, nowo powstający zakład będzie zaopatrywany w energię odnawialną. Oba zakłady produkcyjne będą neutralne pod względem emisji CO2.
Kompleks produkcyjny w Jaworze będzie pierwszym i na razie jedynym w Polsce, który nie będzie zostawiał śladu węglowego. W całości ma być zasilany energią elektryczną i cieplną ze źródeł odnawialnych – biomasy oraz wiatru.
Obie fabryki Mercedesa będą zasilane w energię elektryczną, którą dostarczy oddalony od Jawora o 12 km Elektrownia Wiatrowa "Taczalin", składająca się z 22 turbin wiatrowych o mocy znamionowej 2,05 MW każda. Roczna produkcja energii elektrycznej tej farmy wiatrowej wynosząca ok. 109 GWh będzie w stanie pokryć całkowite zapotrzebowanie obu fabryk Mercedesa baterii i silników.
Energia cieplna dla obu fabryk produkowana będzie z biomasy – zrębków drewna pochodzących w większości z plantacji tzw. wierzby energetycznej. 
REKLAMA
fot.
fot.

Trwa produkcja silników

Na początku maja, po blisko miesięcznej przerwie spowodowanej pandemią COVID-19, fabryka silników w Jaworze stopniowo wznawiała swoją działalność. Przymusowy przestój został wykorzystany przez Mercedesa na optymalizację zarówno procesów produkcji i montażu, jak również działu logistyki i utrzymania ruchu.
Fabryka zaopatruje już kilka zakładów produkcyjnych koncernu Daimler AG na świecie. Docelowo fabryka w Jaworze obok silników wysokoprężnych, produkować będzie także i benzynowe o pojemności 1,5 litra.
Materiały inwestora
Materiały inwestora

Wzrasta zatrudnienie

Spółka Mercedes-Benz Manufacturing Poland, odpowiedzialna za budowę obu fabryk, zatrudnia aktualnie w Jaworze już ponad 650 osób, z czego 36 proc. stanowią kobiety (przy średniej w innych fabrykach Mercedesa na całym świecie wynoszącej 15 proc.). Średnia wieku zatrudnionych osób wynosi 34 lata, Blisko jedna piąta załogi pochodzi z Jawora i najbliższych okolic. 
Według deklaracji inwestora docelowo obie fabryki w Jaworze zatrudniać będą ponad 1300 osób. Ze względu na pandemię COVID-19 pojawiły się krótkie przestoje w rekrutacji, ale jak deklarują przedstawiciele Mercedes-Benz Manufacturing Poland, proces zatrudniania będzie powoli wznawiany.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA