Dolny Śląsk: KGHM buduje najgłębszy szyb w  Polsce. To jedna ze strategicznych inwestycji koncernu

Dolny Śląsk: KGHM buduje najgłębszy szyb w Polsce. To jedna ze strategicznych inwestycji koncernu

Orzech
Orzech
REKLAMA
Zgodnie z planem idzie budowa szybu GG-1 w KGHM. To jedna ze strategicznych inwestycji miedziowej spółki, bo dzięki niej będzie można zagospodarować głęboko położone złoża rud miedzi. Umożliwi on bowiem eksploatację nowego złoża miedzi w rejonie Głogów Głęboki-Przemysłowy.
Rudę miedzi KGHM wydobywa już od ponad pół wieku. Początkowo sięgano po złoża na głębokości kilkuset metrów, jednak teraz wraz z ich wyeksploatowaniem KGHM Polska Miedź zmuszona jest schodzić z wydobyciem coraz niżej. A to oznacza także budowę nowych szybów. 

Jednym z nich będzie najgłębszy szyb w kraju, który budowany jest w Kwielicach. Nowy szyb będzie miał głębokość 1351 metrów (średnica 7,5 metra). Tym samym pobije rekord kopalni Budryk, w której węgiel wydobywa się z 1290 metrów. 

Jaki będzie całkowity koszt inwestycji? To zależy od wielu czynników. W przypadku budowy szybów kopalń węgla kamiennego szacowano, że budowa każdego metra szybu kosztować może nawet milion złotych. 

Warto przypomnieć, że pierwsze wejście z wyrobiskami przygotowawczo-rozpoznawczymi w obszar górniczy GG-P nastąpiło w czerwcu 2005 r. 
REKLAMA
Szyb GG-1, którego budowa ruszyła latem 2010 roku, zlokalizowany jest w powiecie polkowickim, w gminie Grębocice, w odległości około pół kilometra na północny zachód od centrum Kwielic. Samo głębienie rozpoczęto w grudniu 2013 roku. To trzydziesty pierwszy szyb w Zagłębiu Miedziowym i strategiczna inwestycja KGHM Polska Miedź, która umożliwi dostęp do głęboko położonych pokładów rud miedzi. 
Złoża te występują w strefie poniżej poziomu 1200 metrów, na północ od obecnie eksploatowanych pokładów w obrębie obszarów górniczych Sieroszowice I oraz Rudna I i II. Dostęp do tych zasobów zabezpieczy ciągłość wydobycia rud miedzi na wiele lat. Dwa podstawowe parametry szybu GG-1 to głębokość – około 1 340 metrów oraz średnica w świetle obudowy, która wynosi 7,5 metra.
Generalnym wykonawcą inwestycji jest Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa S.A. z Lubina. Według przyjętego harmonogramu inwestycja ma zakończyć się w 2021 roku. 
Dane techniczne szybu GG-1:
  • Szyb w Kwielicach będzie docelowo najgłębszym tego typu obiektem w całym Zagłębiu Miedziowym. (Głębokość szybu: 1351 m).
  • Pierwszy kubeł urobku wyjechał z szybu w dniu 13 grudnia 2013 r.
  • W szybie zabudowano 466 żelbetowych pierścieni tubingowych. Każdy pierścień składa się z czternastu segmentów, które ważą od 2 do 5 ton. W sumie cała obudowa tubingowa zainstalowana w szybie GG-1 waży ok. 25 tysięcy ton!
  • Szyb GG-1 będzie szybem wdechowym, służącym do transportu materiałów i ludzi, a na powierzchni zostanie zabudowana stacja klimatyzacyjna i komora pomp głównego odwadniania na podszybiu.
  • Szyb GG-1 został wyposażony w kaskadowy system odwodnienia mający bronić szyb przed zalaniem. Ostatni taki system, oczywiście nie tak nowoczesny, budowano w szybie SG-2 ponad dwadzieścia lat wcześniej.
  • Inwestor: KGHM Polska Miedź S.A.
  • Czas realizacji: 2013-2021 r.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA